See monivitamiini on Wiktionary
{
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "moni",
"3": "vitamiini"
},
"expansion": "moni + vitamiini",
"name": "affix"
}
],
"etymology_text": "moni + vitamiini",
"forms": [
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "5/risti",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "monivitamiini",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "monivitamiinit",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "monivitamiini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "monivitamiinit",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "monivitamiinin",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "monivitamiinit",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "monivitamiinin",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "monivitamiinien",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "monivitamiinia",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "monivitamiineja",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "monivitamiinissa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "monivitamiineissa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "monivitamiinista",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "monivitamiineista",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "monivitamiiniin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "monivitamiineihin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "monivitamiinilla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "monivitamiineilla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "monivitamiinilta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "monivitamiineilta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "monivitamiinille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "monivitamiineille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "monivitamiinina",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "monivitamiineina",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "monivitamiiniksi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "monivitamiineiksi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "monivitamiinitta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "monivitamiineitta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "monivitamiinein",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "See the possessive forms below.",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "5/risti",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "monivitamiinini",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "monivitamiinini",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "monivitamiinini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "monivitamiinini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "monivitamiinini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "monivitamiinini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "monivitamiinini",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "monivitamiinieni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "monivitamiiniani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "monivitamiinejani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "monivitamiinissani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "monivitamiineissani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "monivitamiinistani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "monivitamiineistani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "monivitamiiniini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "monivitamiineihini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "monivitamiinillani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "monivitamiineillani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "monivitamiiniltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "monivitamiineiltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "monivitamiinilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "monivitamiineilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "monivitamiininani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "monivitamiineinani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "monivitamiinikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "monivitamiineikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "monivitamiinittani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "monivitamiineittani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "monivitamiineineni",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "monivitamiinisi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "monivitamiinisi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "monivitamiinisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "monivitamiinisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "monivitamiinisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "monivitamiinisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "monivitamiinisi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "monivitamiiniesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "monivitamiiniasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "monivitamiinejasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "monivitamiinissasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "monivitamiineissasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "monivitamiinistasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "monivitamiineistasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "monivitamiiniisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "monivitamiineihisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "monivitamiinillasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "monivitamiineillasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "monivitamiiniltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "monivitamiineiltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "monivitamiinillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "monivitamiineillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "monivitamiininasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "monivitamiineinasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "monivitamiiniksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "monivitamiineiksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "monivitamiinittasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "monivitamiineittasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "monivitamiineinesi",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "monivitamiinimme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "monivitamiinimme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "monivitamiinimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "monivitamiinimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "monivitamiinimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "monivitamiinimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "monivitamiinimme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "monivitamiiniemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "monivitamiiniamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "monivitamiinejamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "monivitamiinissamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "monivitamiineissamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "monivitamiinistamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "monivitamiineistamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "monivitamiiniimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "monivitamiineihimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "monivitamiinillamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "monivitamiineillamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "monivitamiiniltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "monivitamiineiltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "monivitamiinillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "monivitamiineillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "monivitamiininamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "monivitamiineinamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "monivitamiiniksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "monivitamiineiksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "monivitamiinittamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "monivitamiineittamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "monivitamiineinemme",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "monivitamiininne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "monivitamiininne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "monivitamiininne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "monivitamiininne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "monivitamiininne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "monivitamiininne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "monivitamiininne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "monivitamiinienne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "monivitamiinianne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "monivitamiinejanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "monivitamiinissanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "monivitamiineissanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "monivitamiinistanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "monivitamiineistanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "monivitamiiniinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "monivitamiineihinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "monivitamiinillanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "monivitamiineillanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "monivitamiiniltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "monivitamiineiltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "monivitamiinillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "monivitamiineillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "monivitamiininanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "monivitamiineinanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "monivitamiiniksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "monivitamiineiksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "monivitamiinittanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "monivitamiineittanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "monivitamiineinenne",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "monivitamiininsa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "monivitamiininsa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "monivitamiininsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "monivitamiininsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "monivitamiininsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "monivitamiininsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "monivitamiininsa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "monivitamiiniensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "monivitamiiniaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "monivitamiiniansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "monivitamiinejaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "monivitamiinejansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "monivitamiinissaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "monivitamiinissansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "monivitamiineissaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "monivitamiineissansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "monivitamiinistaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "monivitamiinistansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "monivitamiineistaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "monivitamiineistansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "monivitamiiniinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "monivitamiineihinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "monivitamiinillaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "monivitamiinillansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "monivitamiineillaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "monivitamiineillansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "monivitamiiniltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "monivitamiiniltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "monivitamiineiltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "monivitamiineiltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "monivitamiinilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "monivitamiinillensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "monivitamiineilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "monivitamiineillensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "monivitamiininaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "monivitamiininansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "monivitamiineinaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "monivitamiineinansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "monivitamiinikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "monivitamiiniksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "monivitamiineikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "monivitamiineiksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "monivitamiinittaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "monivitamiinittansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "monivitamiineittaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "monivitamiineittansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "monivitamiineineen",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "monivitamiineinensa",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "nouns",
"cat2": "",
"g": "",
"head": "",
"sort": ""
},
"expansion": "monivitamiini",
"name": "head"
},
{
"args": {},
"expansion": "monivitamiini",
"name": "fi-noun"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "monivitamiin",
"2": "",
"3": "",
"4": "a"
},
"name": "fi-decl-risti"
}
],
"lang": "Finnish",
"lang_code": "fi",
"pos": "noun",
"senses": [
{
"categories": [
{
"kind": "other",
"name": "Finnish entries with incorrect language header",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Finnish risti-type nominals",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with 1 entry",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with entries",
"parents": [],
"source": "w"
}
],
"glosses": [
"multivitamin (mixture of vitamins; preparation with such a mixture)"
],
"id": "en-monivitamiini-fi-noun-LzdHcERp",
"links": [
[
"multivitamin",
"multivitamin"
]
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈmoniˌʋitɑmiːni/"
},
{
"ipa": "[ˈmo̞niˌʋit̪ɑ̝ˌmiːni]"
},
{
"rhymes": "-iːni"
}
],
"word": "monivitamiini"
}
{
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "moni",
"3": "vitamiini"
},
"expansion": "moni + vitamiini",
"name": "affix"
}
],
"etymology_text": "moni + vitamiini",
"forms": [
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "5/risti",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "monivitamiini",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "monivitamiinit",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "monivitamiini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "monivitamiinit",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "monivitamiinin",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "monivitamiinit",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "monivitamiinin",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "monivitamiinien",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "monivitamiinia",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "monivitamiineja",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "monivitamiinissa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "monivitamiineissa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "monivitamiinista",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "monivitamiineista",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "monivitamiiniin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "monivitamiineihin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "monivitamiinilla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "monivitamiineilla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "monivitamiinilta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "monivitamiineilta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "monivitamiinille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "monivitamiineille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "monivitamiinina",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "monivitamiineina",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "monivitamiiniksi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "monivitamiineiksi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "monivitamiinitta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "monivitamiineitta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "monivitamiinein",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "See the possessive forms below.",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "5/risti",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "monivitamiinini",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "monivitamiinini",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "monivitamiinini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "monivitamiinini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "monivitamiinini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "monivitamiinini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "monivitamiinini",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "monivitamiinieni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "monivitamiiniani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "monivitamiinejani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "monivitamiinissani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "monivitamiineissani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "monivitamiinistani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "monivitamiineistani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "monivitamiiniini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "monivitamiineihini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "monivitamiinillani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "monivitamiineillani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "monivitamiiniltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "monivitamiineiltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "monivitamiinilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "monivitamiineilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "monivitamiininani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "monivitamiineinani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "monivitamiinikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "monivitamiineikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "monivitamiinittani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "monivitamiineittani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "monivitamiineineni",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "monivitamiinisi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "monivitamiinisi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "monivitamiinisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "monivitamiinisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "monivitamiinisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "monivitamiinisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "monivitamiinisi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "monivitamiiniesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "monivitamiiniasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "monivitamiinejasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "monivitamiinissasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "monivitamiineissasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "monivitamiinistasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "monivitamiineistasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "monivitamiiniisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "monivitamiineihisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "monivitamiinillasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "monivitamiineillasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "monivitamiiniltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "monivitamiineiltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "monivitamiinillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "monivitamiineillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "monivitamiininasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "monivitamiineinasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "monivitamiiniksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "monivitamiineiksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "monivitamiinittasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "monivitamiineittasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "monivitamiineinesi",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "monivitamiinimme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "monivitamiinimme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "monivitamiinimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "monivitamiinimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "monivitamiinimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "monivitamiinimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "monivitamiinimme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "monivitamiiniemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "monivitamiiniamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "monivitamiinejamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "monivitamiinissamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "monivitamiineissamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "monivitamiinistamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "monivitamiineistamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "monivitamiiniimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "monivitamiineihimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "monivitamiinillamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "monivitamiineillamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "monivitamiiniltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "monivitamiineiltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "monivitamiinillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "monivitamiineillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "monivitamiininamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "monivitamiineinamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "monivitamiiniksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "monivitamiineiksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "monivitamiinittamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "monivitamiineittamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "monivitamiineinemme",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "monivitamiininne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "monivitamiininne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "monivitamiininne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "monivitamiininne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "monivitamiininne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "monivitamiininne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "monivitamiininne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "monivitamiinienne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "monivitamiinianne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "monivitamiinejanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "monivitamiinissanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "monivitamiineissanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "monivitamiinistanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "monivitamiineistanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "monivitamiiniinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "monivitamiineihinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "monivitamiinillanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "monivitamiineillanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "monivitamiiniltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "monivitamiineiltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "monivitamiinillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "monivitamiineillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "monivitamiininanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "monivitamiineinanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "monivitamiiniksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "monivitamiineiksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "monivitamiinittanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "monivitamiineittanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "monivitamiineinenne",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "monivitamiininsa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "monivitamiininsa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "monivitamiininsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "monivitamiininsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "monivitamiininsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "monivitamiininsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "monivitamiininsa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "monivitamiiniensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "monivitamiiniaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "monivitamiiniansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "monivitamiinejaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "monivitamiinejansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "monivitamiinissaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "monivitamiinissansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "monivitamiineissaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "monivitamiineissansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "monivitamiinistaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "monivitamiinistansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "monivitamiineistaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "monivitamiineistansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "monivitamiiniinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "monivitamiineihinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "monivitamiinillaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "monivitamiinillansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "monivitamiineillaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "monivitamiineillansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "monivitamiiniltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "monivitamiiniltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "monivitamiineiltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "monivitamiineiltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "monivitamiinilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "monivitamiinillensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "monivitamiineilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "monivitamiineillensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "monivitamiininaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "monivitamiininansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "monivitamiineinaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "monivitamiineinansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "monivitamiinikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "monivitamiiniksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "monivitamiineikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "monivitamiineiksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "monivitamiinittaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "monivitamiinittansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "monivitamiineittaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "monivitamiineittansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "monivitamiineineen",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "monivitamiineinensa",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "nouns",
"cat2": "",
"g": "",
"head": "",
"sort": ""
},
"expansion": "monivitamiini",
"name": "head"
},
{
"args": {},
"expansion": "monivitamiini",
"name": "fi-noun"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "monivitamiin",
"2": "",
"3": "",
"4": "a"
},
"name": "fi-decl-risti"
}
],
"lang": "Finnish",
"lang_code": "fi",
"pos": "noun",
"senses": [
{
"categories": [
"Finnish 6-syllable words",
"Finnish compound terms",
"Finnish entries with incorrect language header",
"Finnish lemmas",
"Finnish nouns",
"Finnish risti-type nominals",
"Finnish terms with IPA pronunciation",
"Pages with 1 entry",
"Pages with entries",
"Rhymes:Finnish/iːni",
"Rhymes:Finnish/iːni/6 syllables"
],
"glosses": [
"multivitamin (mixture of vitamins; preparation with such a mixture)"
],
"links": [
[
"multivitamin",
"multivitamin"
]
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈmoniˌʋitɑmiːni/"
},
{
"ipa": "[ˈmo̞niˌʋit̪ɑ̝ˌmiːni]"
},
{
"rhymes": "-iːni"
}
],
"word": "monivitamiini"
}
Download raw JSONL data for monivitamiini meaning in All languages combined (20.8kB)
This page is a part of the kaikki.org machine-readable All languages combined dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2026-01-03 from the enwiktionary dump dated 2026-01-01 using wiktextract (96027d6 and 9905b1f). The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.
If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.